15-16 Boys Basketball Standings

REGION 2 6A

 

School Name         *W-L       W-L        Strk

Tucker                           4-0        12-4        2 W

Newton                          3-1          13-2       8 W

Rockdale County   2-2          9-9        1 W

Lovejoy                          2-2          6-8        3 L  

Lakeside                       2-3        12-5        8 W   

Alcovy                           0-4          2-15        8 L

REGION 1 5A

 

School Name      *W-L*    W-L          Strk

Carver                        2-0        11-3           2 W

Shaw                            3-0       11-3            1 W

LaGrange                  2-1        13-3             1 L

Northside                 1-1           9-3          1 W

Columbus                  1-3         5-9           7 L

Harris County      0-1         4-8            3 L

Hardaway                0-3        1-9             8 L

REGION 6 5A

 

School Name      *W-L*    W-L         Strk

Miller Grove          6-0       15-2         8 W

SW Dekalb               6-1        15-3          6 W

Druid Hills              4-3          7-9           3 L

Stephenson              3-3          5-8         1 W

Clarkston                  2-4         4-11          1 L

M.L.King                    1-5         3-13         1 W

Dunwoody                 1-6        4-12          3 L

 

School Name      *W-L*    W-L         Strk

Tri-Cities                  4-1          5-8          1 L

Mays                            3-2        7-10         3 L

Creekside                  2-2        9-9           4W

Banneker                   1-3         2-16        5 L

Carver                          1-3         6-7          1 W

REGION 3 6A

 

School Name         *W-L       W-L        Strk

Westlake                     4-0           9-2        2 W

Pebblebroook            7-0          12-6     8 W

Campbell                     3-2          11-3    1 W

Douglass Co.             4-3           9-6     3 L  

Langston Hughes  2-4          8-7     8 W   

South Cobb                 2-4           11-6

Newnan                        1-4         8-8

East Coweta               0-6         3-13

REGION 4 5A

 

School Name      *W-L*    W-L          Strk

Mcintosh                    8-0       13-2          3 W

Drew                              7-1        9-2            1 L

Morrow                       7-2       11-4          3 W

Mundy's Mill         6-4       10-6          3 W

Starr's Mill             4-5        5-8            3 L

Forest Park            2-8       7-10             1 L

Northgate                   1-6     1-12           10 L

 

School Name      *W-L*    W-L          Strk

Woodlamd                 6-3        8-7           3 L

Stockbridge               6-3        7-7            2 L

Dutchtown                 4-4         7-8             1 L

Union Grove            3-6      5-10            1 W

Luella                            1-6        2-8           2 W

Ola                                  0-8      2-12            1 W

 

REGION 8 5A

REGION 5 5A

 

School Name      *W-L*    W-L          Strk

Allatoona                 8-0       15-0         15 W

South Paulding     8-1       14-2          4 W   New Manchester  7-2       11-3         2 W

Alexander                 6-3        9-6         5 W

Villa Rica                  5-4       11-4            1 L

Hiram                          4-5        7-9            2 L

Lithia Springs       2-6       4-11         1 W 

 Chapel Hill              2-7       3-12          4 L

Paulding Co.           1-8        3-13          3 L

East Paulding         1-8        4-11           4 L

 

School Name      *W-L*     W-L          Strk

Gainsville                  7-0        9-3           3 W

Cedar Shoals            7-1       16-2         5 W   Heritage                      7-1        15-2         1 W

Apalachee                   5-2      12-3         6 W

Salem                            4-3         9-7           2 L

Discovery                   4-3        11-6           2 W

Clarke Central        3-5        5-12            1 L

Flowery Branch    1-6         10-7          2 L 

Lanier                           1-6        5-12           3 L

Winder-Barrow     1-6        1-13           9 L

Loganville                  0-6        0-13           13 L

14-15 Boys Basketball Region Champions and

Highest State finishers in each Class

AAAAAA

RUNNER UP

PEBBLEBROOK

 

REGION

CHAMPIONS

 

REGION 2

TUCKER

 

Region 3

PEBBLEBROOK

AAA

GREAT 8

CALLAWAY

CEDAR GROVE

SOUTH ATLANTA

 

REGION

CHAMPIONS

 

REGION 2

RUTLAND

 

REGION 4

SOUTH ATLANTA

 

REGION 5

CALLAWAY

AAAAA

GREAT 8

LAGRANGE

MILLER GROVE

REGION

CHAMPIONS

 

REGION 1

LAGRANGE

 

REGION 4

MCINTOSH

 

REGION 5

ALLATOONA

 

REGION 6

MILLER GROVE

 

REGION 8

CEDER SHOALS

AA

RUNNER UP

CRAWFORD CO.

 

REGION

CHAMPIONS

 

REGION 4

CRAWFORD CO.

 

REGION 5

MANCHESTER

 

REGION 6

PACE

AAAA

STATE CHAMPION

JONESBORO

 

REGION

CHAMPIONS

 

REGION 2

PERRY

 

REGION 4

JONESBORO

 

REGION 5

CARROLLTON

 

REGION 6

LITHONIA

A

PUBLIC RUNNER-UP

GREENVILLE

 

PRIVATE

GREAT 8

LANDMARK

CHRISTIAN

 

REGION

CHAMPIONS

 

REGION 4

GREENVILLE

 

REGION 5

GREENFOREST

 

REGION 6

ST. FRANCIS

 

Stream City Radio is the broadcast arm of The Georgia Sports Media Network

Media Partners

southland sports logo.png
regional prime tv logo.jpg